Co je mikrobiom a proč je životně důležitý pro naše zdraví? Sledujte sedmý díl pořadu Ambulance aktivního zdraví

13. 10. 2021

Mikrobiom - záhadný termín, který je v poslední době stále častěji a ve všech pádech skloňován v souvislosti s naším zdravím. Co ale vlastně tento pojem znamená? Proč musíme mít svůj mikrobiom rádi a jak o něj máme pečovat? Na tyto a další otázky se bude snažit najít odpovědi sedmý díl Ambulance aktivního zdraví (Ambulance AZ), seriálu debat odborníků pořádaného Fakultní nemocnicí Olomouc. Zhruba tři čtvrtě hodiny trvající pořad připravovaný ve spolupráci s olomouckým televizním studiem BEA PRODUCTION bude naživo k vidění ve středu 13. října od 17 hodin a poté ze záznamu na webových stránkách ambulanceAZ.fnol.cz a současně na YouTube kanálu a facebookové stránce FN Olomouc.

„Zjednodušeně řečeno je mikrobiom společenství všech mikroorganismů obývajících naše tělo. Jsou to převážně bakterie, bez jejichž aktivity by se nemohla uskutečnit řada životně důležitých procesů a které jsou tak pro naši existenci nezbytné. Jsou-li v rovnováze, takřka o nich nevíme. S narušením rovnováhy ale přicházejí zdravotní problémy,“ přibližuje aktuální téma duchovní autor a průvodce pořadem prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Olomouc. Jeho hosty ve studiu BEA budou přednosta Ústavu mikrobiologie FN Olomouc prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D. a přednosta II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické téže nemocnice doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.

Cílem projektu Ambulance AZ je připomenout veřejnosti téma aktivního zdraví a zodpovědného přístupu každého z nás k vlastní tělesné i duševní kondici. V rámci každého dílu pozvaní odborníci odpovídají i na dotazy, které mohou zájemci již před vysíláním klást prostřednictvím webových stránek ambulanceAZ.fnol.cz. Na stejné internetové adrese také naleznou různé zajímavé odkazy a tipy na podporu aktivního zdraví i kontakty na specializované poradny ve Fakultní nemocnici Olomouc. Záznamy všech předchozích debat mohou zájemci sledovat nejen jako video, ale k dispozici jsou také jako podcast ve streamovací službě Spotify. Pro sdílení zkušeností a případně konzultaci některých otázek s odborníky založila FN Olomouc také facebookovou skupinu.